Hirsutyzm – sprawdź, czy dotyczy również Ciebie!

Jeśli włoski na Twoim ciele są długie, grube i ciemnie, warto sprawdzić czy nie cierpisz na hirsutyzm – okazuje się, że nawet 5-10% kobiet zmaga się z tym problemem! Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić i kiedy warto zgłosić się do lekarza. Z hirsutyzmem można skutecznie walczyć!

Czym jest hirsutyzm?

Hirsutyzm to problem określany jako występowania u kobiet owłosienia o charakterze męskim. Istnieją różne statystyki określające skalę tego zjawiska, ale większość z nich częstotliwość występowania hirsutyzmu określa na 5-10%. Oczywiście problem może mieć różne nasilenie u różnych kobiet. U niektórych będą to po prostu bardziej widoczne włoski, wymagające częstszej depilacji, u innych bardzo bujne owłosienie utrudniające codzienne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach hirsutyzm może objawiać się bardzo intensywnym owłosieniem niemal na całej powierzchni ciała, łącznie z twarzą i klatką piersiową.

Jak odróżnić hirsutyzm od bujnego owłosienia?

Owłosienie na ciele jest kwestią bardzo indywidualną. Niektóre kobiety mają niemal niewidoczne włoski i zupełnie rezygnują z depilacji, przynajmniej w niektórych obszarach. Inne nie wyobrażają sobie życia bez wosku czy lasera, pozbywając się owłosienia nie tylko z „klasycznych” stref, takich jak nogi, pachy i okolice intymne, ale również z przedramion czy wąsika.

Określenie czy mamy bujne owłosienie, bo po prostu „taka nasza uroda”, czy cierpimy na hirsutyzm, może być problematyczne. Kluczowe jest sprawdzenie, czy nasze owłosienie posiada cechy męskie. Charakterystycznymi miejscami występowania męskiego owłosienia są:

 • broda,
 • policzki,
 • klatka piersiowa,
 • brzuch,
 • plecy,
 • stopy.

Nie wystarczy oczywiście sama obecność włosków, bo te mamy wszyscy prawie na całym ciele. Włosy muszą być grube, ciemne i długie. Jeśli czujemy potrzebę ich regularnego usuwania, bo budzą one w nas duże skrępowanie i zwracają uwagę otoczenia, warto przyjrzeć się bliżej swojemu zdrowiu.

Jakie są przyczyny hirsutyzmu?

Za nadmierny wzrost włosków u kobiet odpowiadają męskie hormony płciowe – androgeny. Wyróżniamy dwie sytuacje:

 • poziom męskich hormonów we krwi jest zbyt wysoki, przez co mieszki włosowe są nadmiernie stymulowane,
 • poziom hormonów jest w normie, ale mieszki włosowe nadmiernie reagują na działanie tych hormonów.

W pierwszym przypadku znacznie łatwiej zdiagnozować hirsutyzm, ponieważ nadmiernemu owłosieniu towarzyszą zwykle również inne, bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak: problemy z cyklem miesiączkowym, trądzik, nadmierne wypadanie włosów na głowie, obniżenie głosu, insulinooporność, gromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu i trudność z zajściem w ciążę.

U osób mających problem z nadmiernym, męskim owłosieniem bardzo często (nawet w 85% przypadków) diagnozuje się zespół policystycznych jajników.

Co jeszcze może spowodować wystąpienie hirsutyzmu?

Hirsutyzm, jako że jest związany z męskimi hormonami płciowymi, może pojawić się w konsekwencji ogólnoustrojowych problemów hormonalnych. Może być skutkiem:

 • przerostu nadnerczy,
 • nowotworu jajnika lub nadnerczy,
 • hiperprolaktynemii,
 • choroby Cushinga.

Bywa, że do zaburzeń gospodarki hormonalnej dochodzi w wyniku zaburzeń odżywiania. U kobiet cierpiących na anoreksję często dochodzi do obniżenia poziomu żeńskich hormonów płciowych, w związku z czym na znaczeniu zyskują hormony męskie i to właśnie one zaczynają intensywniej działać na mieszki włosowe.

Nadmierne owłosienie może również wystąpić w wyniku przyjmowania niektórych leków, np.:

 • antybiotyków,
 • leków na nadciśnienie,
 • leków na padaczkę,
 • sterydów anabolicznych.

Czy hirsutyzm można wyleczyć?

Jeśli podejrzewasz, że problem hirsutyzmu dotyczy również Ciebie, warto wybrać się na konsultację do dermatologa, endokrynologa i ginekologa. Zostaniesz skierowana na badania, z których najważniejsze to określenie poziomu poszczególnych hormonów we krwi.

Leczenie hirsutyzmu polega na podawaniu leków, które unormują gospodarkę hormonalną i ograniczą wpływ męskich hormonów płciowych na mieszki włosowe. Na efekty takiej terapii trzeba zwykle zaczekać kilka miesięcy, a konkretnie do momentu, w którym stare włoski na ciele zostaną zastąpione przez nowe, które wyrosły już w trakcie trwania leczenia.

Hirsutyzm – sprawdź, czy dotyczy również Ciebie!
4.7 (93.33%) 3 votes